
Przy wyborze narzędzi pomiarowych należy zwrócić uwagę na precyzję i jakość wykonania. Jednak nie każdy rodzaj przyborów sprawdzi się we wszystkich sektorach przemysłowych. Od czego więc zależy wybór narzędzi pomiarowych w różnych gałęziach przemysłu?
Rodzaje narzędzi pomiarowych
Narzędzia pomiarowe są podstawą w miernictwie przemysłowym. Służą do mierzenia odległości oraz określenia wartości związanych z natężeniem światła czy temperatury. Obejmują one:
- wzorce
- przyrządy pomiarowe
- przetworniki pomiarowe
Wzorce określają wartości wielkości elektrycznych, takich jak pojemność czy indukcyjność. Do przyrządów pomiarowych zalicza się mierniki, rejestratory, liczniki oraz detektory zera. Jednym z najczęściej używanych narzędzi są mikrometry, które zapewniają precyzyjne pomiary głębokości lub grubości. Odpowiednie narzędzia pomiarowe dla przemysłu o szerokim zastosowanie to również suwmiarki, dalmierze, liniały, taśmy miernicze, poziomice, mikroskopy oraz termometry.
Od czego zależy wybór przyrządów?
W kowalstwie oraz ślusarstwie sprawdzą się wszelkiego rodzaju suwmiarki, które służą do wykonywania pomiarów wewnętrznych i zewnętrznych. Uniwersalnym urządzeniem jest multimetr, który mierzy wartości elektryczne, natężenie światła, a nawet poziom głośności. W wielu sektorach przemysłowych sprawdzą się termometry służące do pomiaru temperatury maszyn, zbiorników czy rurociągów. Przy wyborze odpowiednich przyborów pomiarowych należy uwzględnić ich przeznaczenie, parametry techniczne, wygodę w użytkowaniu oraz łatwość obsługi. Są to narzędzia o szerokim zastosowaniu, które sprawdzą się w przemyśle motoryzacyjnym i samolotowym, a również w medycynie oraz optyce.